Jak łączyć pokarmy w diecie?

Wokół tego, jak prawidłowo komponować posiłki narosło wiele mitów. Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak zacząć zdrowo i racjonalnie się odżywiać, mogą znaleźć na ten temat wiele sprzecznych informacji. Co oznacza, że posiłek jest pełnowartościowy? Jakie produkty powinniśmy spożywać razem, żeby nasz organizm najlepiej wykorzystał wszystkie zawarte w nim makro- i mikroelementy?

Pełnowartościowy posiłek

O posiłku mówi się, że jest pełnowartościowy, kiedy zawiera wszystkie makroelementy, a także cenne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Na naszym talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w:
Białko roślinne lub zwierzęce (np. warzywa strączkowe, tofu, drób, wieprzowina, ryby i jaja) – to podstawowy budulec wszystkich mięśni w naszym ciele, umożliwia wzrost i rozwój człowieka, bierze udział w przemianie materii i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Zdrowe tłuszcze (np. olej lniany, olej rzepakowy, oliwa, awokado, orzechy, pestki, jaja i tłuste ryby morskie) – są niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Ich niedobór w diecie może objawiać się problemami ze snem i koncentracją, wypadającymi włosami i zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Są konieczne, by nasz organizm mógł przyswoić rozpuszczalne w nich witaminy: A, D, E i K.
Węglowodany (np. brązowy ryż, makaron razowy, kasze, pieczywo pełnoziarniste) – są jedynym paliwem dla naszego mózgu. Niewystarczająca ilość węglowodanów w diecie może skutkować rozdrażnieniem, nadmierną sennością, brakiem energii i zawrotami głowy. Produkty pełnoziarniste nie tylko dostarczą nam potrzebnych cukrów, lecz także błonnika pokarmowego, który przyspieszy perystaltykę jelit i ureguluje proces trawienia.
Warzywa – w większości są niskokaloryczne i bogate w niezbędne dla zdrowia mikroelementy. Możesz sięgać zarówno po te świeże, jak i mrożone. To również doskonałe źródło błonnika, dzięki któremu czujemy się syci przez dłuższy czas, a to może ustrzec nas przed niekontrolowanym podjadaniem w ciągu dnia. Postaraj się, by warzywa zajmowały przynajmniej połowę miejsca na Twoim talerzu.

jak-łączyć-produkty
Między innymi świeże warzywa powinny zjawić się w jadłospisie osób, które chcą zadbać o zdrowie.

Tych produktów ze sobą nie łącz:

Skrobia i białka:
Proces trawienia białek zachodzi w środowisku kwaśnym. Zaraz po zjedzeniu posiłku bogatego w białko, nasz żołądek zaczyna wytwarzać kwasy i produkować pepsynę, czyli enzym odpowiedzialny za rozkład tego makroskładnika do krótszych łańcuchów. Produkty skrobiowe zakłócają ten proces, przez co trawienie białek nie może odbyć się prawidłowo.

Owoce
Ich także nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Są pyszne i dostarczają nam mnóstwa witamin. Przyjęło się, że melony (do których zalicza się także arbuz) najlepiej jeść osobno. Zawierają one dużo wody i są bardzo lekkostrawne, a połączenie ich z innymi owocami mogłoby spowolnić proces trawienia. Nie powinno się też łączyć owoców słodkich (takich jak banan, winogrona czy daktyle) z kwaśnymi (np. cytryna, pomarańcze, żurawina, ananas).

Kawa i herbata z posiłkami
Zarówno kawa jak i herbata utrudniają wchłanianie do organizmu żelaza zawartego w posiłkach. Niedobór tego pierwiastka może skutkować chronicznym zmęczeniem, zawrotami głowy, a także anemią. Nawet jedząc codziennie produkty bogate w żelazo, możemy nabawić się niedoborów, jeśli w trakcie lub zaraz po posiłku wypijemy filiżankę kawy lub herbaty, dlatego zaleca się zachowanie przynajmniej godzinnego odstępu. Jeśli lubisz popijać obiad ciepłym napojem, postaw na zioła, kompot lub herbatki owocowe.

czy-można-pić-kawę-podas-posiłku
Kawy nie powinno się pić w trakcie posiłku, ponieważ hamuje ona zdolność przyswajania żelaza.

Reguł, o których warto pamiętać podczas komponowania posiłków nie jest wiele, jednak na początku przygody ze zdrowym odżywianiem mogą wydawać się one dość skomplikowane. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz rozważyć zamówienie cateringu dietetycznego, który pozwoli Ci cieszyć się dobraną specjalnie pod Twoje potrzeby zbilansowaną dietą.