Dlaczego głodówki mogą zrobić Ci krzywdę?

O „leczniczych głodówkach” słyszał chyba każdy, kto choć raz szukał w internecie porad na temat odchudzania. Mają one pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji. Ich zwolennicy obiecują, że zrezygnowanie z jedzenia na kilkanaście dni to świetny sposób na pozbycie się nie tylko zbędnych kilogramów, lecz także wielu chorób, takich jak reumatyzm, nadciśnienie czy łuszczyca. Czy rzeczywiście głodówki to antidotum na wszelkie dolegliwości i recepta na długowieczność? Dlaczego ostrzegają przed nimi dietetycy i lekarze?

Co dzieje się w Twoim organizmie, kiedy stosujesz głodówkę?

Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje energii, którą dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Kiedy nagle zrezygnujemy z jedzenia, zacznie ją oszczędzać, żeby podtrzymać pracę najważniejszych narządów: serca i mózgu. Znacznie spadnie tempo przemiany materii. Będziemy osłabieni i zmęczeni. Na początku rzeczywiście zauważysz szybką utratę wagi. Nie będzie to jednak tłuszcz, a prawie sama woda. Ponadto, zwiększy się tendencja do magazynowania tkanki tłuszczowej w przyszłości.

Skutki głodówek

Niedobór witamin i składników mineralnych
Jedzenie nie jest dla nas jedynie źródłem energii, lecz także niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Głodówki mogą doprowadzić do ich poważnych niedoborów, a nawet anemii spowodowanej brakiem żelaza lub witaminy B12 i osteoporozy, której przyczyną jest niewystarczająca ilość wapnia w diecie.

Zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej
Stosowanie głodówek może prowadzić do odwodnienia. Wraz z wodą z organizmu usuwane są elektrolity: potas, magnez, wapń i sód. Deficyt tych pierwiastków często skutkuje poważnymi powikłaniami, takimi jak zaburzenia rytmu serca.

Zużycie zapasu węglowodanów
Węglowodany są paliwem dla naszego mózgu. Ich brak spowoduje rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją. Mogą pojawić się też kłopoty ze snem i osłabienie. Dodatkowo brak węglowodanów w diecie paradoksalnie utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej.

Zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę
Stosowanie głodówki skutkuje drastycznymi wahaniami stężenia glukozy we krwi. To z kolei prowadzi do zaburzenia wydzielania insuliny i jej stabilności, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę lub insulinooporność.

Złe samopoczucie
Warto pamiętać, że wiele produktów spożywczych, oprócz tego, że dostarczają nam niezbędnych składników mineralnych, stymulują wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Należą do nich między innymi: czekolada, ciecierzyca, jajka i banany. Zrezygnowanie z jedzenia może zatem sprawić, że podczas głodówki będziemy czuć się smutni i przygnębieni.

Głodówka jako najlepszy detoks?

Zwolennicy głodówki twierdzą, że jest ona najlepszym sposobem na usunięcie szkodliwych toksyn z naszego ciała. Prawda jest jednak taka, że zdrowy organizm jest w stanie oczyścić się sam. Za ten proces odpowiada wątroba. Możemy go wspomóc na przykład wypijając szklankę wody z imbirem i cytryną codziennie zaraz po przebudzeniu. Należy jednak pamiętać, że jeśli prowadzimy zdrowy styl życia i dbamy o odpowiednią dietę, nie musimy martwić się toksynami.

dieta

Efekt jo-jo gwarantowany!

Po zakończeniu głodówki nasz organizm będzie skrajnie wyczerpany. Tempo metabolizmu znacznie spadnie. Uruchomi się mechanizm obronny, a zapasy energii odkładane będą w postaci tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że utracone podczas tej „diety” kilogramy powrócą równie szybko, a przez zwolnioną przemianę materii, w przyszłości znacznie trudniej będzie nam się ich pozbyć.

Skuteczny sposób na schudnięcie

Zapomnij o stosowaniu głodówek, jeśli chcesz trwale pozbyć się nadwagi. Zamiast tego postaw na zdrową i zbilansowaną dietę. Żeby schudnąć, powinniśmy zachować ujemny bilans kaloryczny, czyli spalać więcej energii niż ta, którą przyjmujemy z pożywieniem. Dieta nie powinna być jednak zbyt nisko kaloryczna. To pozwoli nam utrzymać tempo przemiany materii na odpowiednim poziomie. Jeśli pragniesz stracić kilka kilogramów, ale liczenie kalorii i wybór pełnowartościowych posiłków sprawia Ci trudność, zamów catering dietetyczny, który każdego dnia dostarczy Ci smaczne i zdrowe potrawy o odpowiedniej dla Ciebie kaloryczności.