Dieta na pamięć i koncentrację

Problemy z pamięcią i koncentracją wbrew pozorom nie dotyczą tylko osób starszych. Często są wynikiem przemęczenia i niewystarczającej ilości snu. Jednak czasami organizm w ten sposób sygnalizuje nam, że w naszej diecie brakuje jakiegoś cennego składnika. Co zrobić, kiedy czujemy rozdrażnienie, nie możemy skupić uwagi na jednej czynności i ciągle czegoś zapominamy? Warto zastosować wówczas dietę na pamięć i koncentrację. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci ją wdrożyć.

1. Jedz regularnie

Regularne spożywanie posiłków jest ważne, nie tylko po to, by zapewnić sobie odpowiednie tempo przemiany materii. Jedzenie co mniej więcej 3 godziny to także sposób na to, by zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi. To ustrzeże Cię przed nagłymi spadkami energii i sennością w ciągu dnia. Stałe pory posiłków mogą pomóc także w rozplanowaniu zadań do zrealizowania i skupieniu się na najważniejszych czynnościach. Jeśli brakuje Ci czasu na przygotowanie aż pięciu posiłków dziennie, doskonałym pomysłem będzie gotowanie kilku porcji jednocześnie, a następnie zamrożenie ich. Możesz również zamówić catering dietetyczny, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczyć na realizację wyznaczonych celów.

2. Spożywaj produkty bogate w magnez

Magnez słynie z tego, że poprawia koncentrację i pamięć. Producenci suplementów diety kuszą nas tabletkami, które mają wspomóc pracę umysłową i proces uczenia się. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem niż sięganie po sztuczne suplementy, jest włączenie do diety produktów, które są naturalnymi źródłami tego pierwiastka. Magnez znajdziemy między innymi w kakao, bananach, orzechach włoskich, natce pietruszki, kaszy gryczanej, oraz wszelkich warzywach strączkowych i zielonych warzywach liściastych. Należy pamiętać, że mocna kawa i herbata utrudniają jego wchłanianie, a w towarzystwie witaminy B6 jest łatwiej przyswajalny.

3. Nie bój się węglowodanów

Wiele osób na diecie odchudzającej znacznie ogranicza lub zupełnie rezygnuje z węglowodanów. Tymczasem cukry są paliwem dla naszego mózgu, a ich niedobór może znacznie zaburzyć prawidłową pracę tego narządu. Jeśli wykonujemy pracę umysłową, powinniśmy zadbać o to, by codziennie spożywać odpowiednią ilość cukrów. Nie chodzi bynajmniej o przetworzone słodycze, lecz o świeże owoce, które zapewnią nam witalność oraz o węglowodany złożone, do których należą między innymi pieczywo razowe, pełnoziarniste makarony, dziki ryż, ziarna zbóż i wszelkiego rodzaju kasze. Cukier z tych produktów uwalniany jest stopniowo, dzięki czemu nie powodują one gwałtownych przypływów i spadków energii, a nasz organizm może lepiej ją wykorzystać.

4. Pobudź się do działania

Chyba każdy słyszał o pobudzającym i psychostymulującym działaniu kawy. Oprócz doskonałego smaku i aromatu, ten napój pomaga nam się rozbudzić i usunąć znużenie. Ma jednak pewną wadę: wypłukuje magnez i utrudnia wchłanianie żelaza z pożywienia, a minerały te są niezbędne, by nasz mózg funkcjonował prawidłowo. Świetną alternatywę dla kawy stanowi yerba mate. To napój o podobnym działaniu – również pobudza, likwiduje znużenie i rewitalizuje. Nie tylko nie wypłukuje magnezu, lecz także sam go zawiera. Yerba mate to również bogactwo przeciwutleniaczy i karotenoidów, a przez ludy zamieszkujące Amerykę Południową uważana jest od wieków za naturalny antydepresant.

5. Ruszaj się

Ruch i wypoczynek na świeżym powietrzu są niezbędne dla prawidłowego działania układu nerwowego. Jeśli pracujesz przy biurku, postaraj się zapewnić sobie codzienną dawkę aktywności. Już kilkunastominutowy spacer pomoże Ci się zrelaksować, dotlenić i rozładować stres.

Ruch to zdrowie
Aktywny styl życia wzmacnia aktywność organizmu, rozładowuje stres i poprawia kondycję.

Odpowiednio dobrana dieta może znacznie przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji. Postaraj się wybierać tylko naturalne produkty i zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności. Zadbaj o to, by jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu i nie odmawiaj sobie małych przyjemności w ciągu dnia, a na pewno zauważysz, że poprawi się Twoja pamięć i koncentracja.