Co jeść, żeby lepiej spać?

Współcześnie wiele osób zmaga się z przewlekłym stresem, a natłok codziennych obowiązków powoduje, że często trudno jest nam znaleźć chwilę na odpoczynek. Rozwój technologii przyczynił się do tego, że każdego dnia dociera do nas zbyt dużo bodźców. To wszystko sprawia, że problemy ze snem są coraz bardziej powszechne i poważne. Jednak odpowiednio dobrana dieta może pomóc nam uporać się z bezsennością. Z tego artykułu dowiesz się, co jeść i jak komponować posiłki, żeby lepiej spać.

Sięgaj po produkty zawierające tryptofan

Tryptofan to aminokwas, którego nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a jego niedobór może objawiać się trudnościami z zapamiętywaniem i koncentracją, zaburzeniami snu, a nawet występowaniem stanów lękowych. Bierze udział w wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu regulującego rytm okołodobowy organizmu. To dzięki niemu w pierwszej połowie dnia powinniśmy mieć więcej energii niż wieczorem. Źródła tryptofanu to między innymi pestki dyni, rośliny strączkowe (głównie soja, fasola i soczewica), nasiona chia, banany, słodkie ziemniaki, drób, cielęcina, jajka i nabiał.

Stosuj dietę bogatą w błonnik

Błonnik reguluje pracę układu trawiennego, poprawia perystaltykę jelit i zapewnia nam uczucie sytości na dłużej. Jest również bardzo istotnym składnikiem diety na dobry sen. Najwięcej błonnika zawierają świeże warzywa i owoce, brązowy ryż, kasze, ciemne pieczywo i pełnoziarniste makarony. Postaraj się, by produkty te znalazły się na Twoim talerzu, przede wszystkim na obiad i kolację.

co-jeść-aby-lepiej-spać-świeże-warzywa
Świeże owoce i warzywa są bogate w błonnik, który wpływa na jakość snu.

Nie jedz zbyt późno

Niejedzenie niczego po godzinie 18:00 to dawno obalony mit. Jednak objadanie się tuż przed pójściem spać również nie jest dobrym pomysłem. Optymalnie będzie, jeśli przygotujesz kolację około 2-3 godzin przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu łatwiej zaśniesz, ponieważ organizm nie będzie już zajęty trawieniem, ale również unikniesz tego, że rano obudzi Cię głód. Zadbaj też o to, by w Twoim ostatnim posiłku nie było zbyt dużo cukrów prostych i nasyconych tłuszczów.

Jedz produkty bogate w magnez

Magnez to pierwiastek regulujący pracę układu nerwowego, odpowiedzialny za prawidłowe działanie szarych komórek. Objawy niedoboru to najczęściej rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność oraz bolesne skurcze mięśni. Najbogatsze w magnez pierwiastki to otręby pszenne, kasza gryczana i jaglana, płatki owsiane, orzechy, kakao, brązowy ryż, warzywa strączkowe i zielone warzywa liściaste. Komponuj posiłki tak, by w każdym z nich znalazł się chociaż jeden z wymienionych produktów.

Ogranicz spożywanie kofeiny

Poranna kawa jest dla wielu częścią codziennego rytuału. Pomaga nam się obudzić i dodaje energii. Jednak napój ten spożywany w nadmiarze może powodować problemy ze snem i sprawiać, że będzie on krótszy i znacznie płytszy, co znacznie pogorszy jego jakość. Warto pamiętać także o tym, że kofeina (podobnie jak teina i alkohol) utrudnia przyswajanie magnezu, dlatego nie powinno się wypijać kawy czy herbaty bezpośrednio przed i po posiłku.

co-jeść-aby-lepiej-spać-unikanie-kawy
Przy kłopotach ze snem warto ograniczyć spożywanie kofeiny.

Stosowanie powyższych rad sprawi, że łatwiej będzie Ci zasnąć, a Twój sen stanie się głębszy i spokojniejszy. Jakość snu możesz poprawić także dzięki wietrzeniu sypialni każdego wieczora, regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i nieużywanie sprzętów elektronicznych tuż przed położeniem się do łóżka. Wypracuj sobie dobre nawyki, a szybko zauważysz, że zaczniesz czuć się lepiej, będziesz mieć więcej energii, a Twoja praca stanie się bardziej efektywna.